Czy opłaca się wynająć mieszkanie?

Mieszkanie można kupić lub wynająć. Większość osób raczej wolałaby mieć swoje na własność jednak nadal wielu musi wynajmować. Czy opłaca się to robić?

Zastanówmy się, jakie są plusy wynajmowania mieszkania. Przede wszystkim nie trzeba wydawać pieniędzy na jego kupno ani brać kredytu hipotecznego w banku. Nie trzeba też się martwić takimi rzeczami, jak ubezpieczenie mieszkania i większe naprawy, ponieważ tym zwykle zajmuje się właściciel. W zależności od tego, jakie będę ustalenia z właścicielem mieszkania, często można wprowadzić się od razu. Nierzadko też nie trzeba inwestować we własne meble, ponieważ wszystko jest już na miejscu. Jest to bardzo dobra sprawa dla tymczasowych rozwiązań: dla studentów, którzy studiują w innym mieście, dla osób, które dostały pracę w nowym miejscu a nie wiedzą, czy zostaną tam na stałe, dla osób, które dużo podróżują i często zmieniają miejsca zamieszkania a w końcu dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na własne mieszkanie.

Jakie są minusy? Na pewno świadomość, że mieszkanie nie jest naszą własnością. Jakiekolwiek zmiany (prace remontowe) odbyć się mogą jedynie za zgodą właściciela a poza tym nie warto wkładać pieniędzy w coś, co nie jest nasze. Często trzeba się też się uporać z myślą, że w każdej chwili mieszkanie może zostać nam wypowiedziane i będziemy musieli na szybko szukać innego i po raz kolejny się przeprowadzać. Jednak to, co najczęściej boli, to płacenie odstępnego. Jeżeli wzięlibyśmy kredyt na mieszkanie, płacilibyśmy do banku ratę, dzięki której zbliżalibyśmy się do uzyskania wyłącznych praw do mieszkania. Tyle samo płacimy odstępnego na wynajmie jednak ani trochę nie stajemy się przez to właścicielami nieruchomości, którą zamieszkujemy.

Wynajmowanie mieszkań opłaca się coraz mniej jednak nadal wielu ludzi nie ma innego wyjścia i musi to robić. Właściciele mieszkań wysoko cenią korzystanie ze swoich nieruchomości i bardzo często wykorzystują to w celu spłaty kredytu hipotecznego lub po prostu dodatkowej gotówki do własnego budżetu czy oszczędzania “na emeryturę”. Kwoty odstępnego są wysokie i często nie idą w parze z jakością mieszkania. Okazuje się więc, że nie każdego jest stać wynająć mieszkanie, ale nadal jest to prostsza sprawa niż kupienie mieszkania na kredyt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *