Kredyt hipoteczny jak wybrać?

Aktualnie na rynku jest taka różnorodność ofert, że klienci mogą mieć problem z wyborem odpowiedniej. Atrakcyjność oferty kredytowej zależy od wielu czynników, często związanych bezpośrednio z osobą kredytobiorcy, jego zarobkami, potrzebami, kwotą jaką wnioskuje, na jaki okres czasu itp. Na co powinno się więc zwracać uwagę podczas wybierania najlepszego kredytu hipotecznego dla siebie?

Zacznijmy od określenia na co konkretnie chcemy wziąć kredyt, dom czy mieszkanie. Najlepiej mieć już na oku konkretną nieruchomość oraz znać rzeczywistą jej wartość. Następnie można przejść do przeglądania ofert dostępnych na rynku, zwracając uwagę na jej poszczególne wytyczne.

Niezbyt atrakcyjny, ale najlepiej oddający rzeczywistosć jest wskaźnik RRSO. Przedstawia on kwotę całkowitą kredytu, jaką ostatecznie przyjdzie nam spłacać. Reklamowane niskie oprocentowanie jest często tylko zachętą do sięgnięcia po daną ofertę. Zwracając uwagę na współczynnik RRSO jesteśmy bardziej świadomi tego, ile kredyt nas wyniesie. Na jego liczbę składają się wszelkie prowizje i opłaty dodatkowe. Ważne jest również, abyśmy ustalili wysokość wkładu własnego. Im wiecej pieniędzy jesteśmy w stanie dać sami, tym atrakcyjniejsze warunki zaproponuje nam bank. Ustalmy też wysokość kredytu i czas na jego spłatę. Najlepiej nie brać „na zapas”, a jedynie tyle, ile naprawdę jest nam potrzebne. Im wyższa kwota kredytu tym większe będą opłaty dodatkowe. Okres kredytowania wpłynie z kolei na wysokość comiesięcznych rat – im dłuższy będzie ten czas, tym mniejsze raty. W przypadku wybierania waluty kredytu, najlepsze i najbezpieczniejsze aktualnie są te w walucie krajowej. Na koniec zostaje jeszcze jedna ważna kwestia, związana z innymi produktami banku, których założenie jest często niezbędne w celu otrzymania kredytu hipotecznego. Warto wcześniej zwrócić uwagę, czy coś takiego znajduje się w wymaganiach oferty, ponieważ są to dodatkowe koszta, z którymi musimy się liczyć.

Często zdarza się tak, że jedna oferta jest dla kogoś bardzo atrakcyjna, a dla innej osoby zupełnie nieopłacalna. Nie ma zatem sensu opieranie się wyłącznie na rankingach ogólnych, zamieszczanych w internecie. Rozsądniej jest samemu rozpatrywać każdą ofertę pod kątem własnych potrzeb i warunków poszczególnych kredytów. Można dzięki temu wyłonić idealną dla siebie ofertę, która w rankingach niekoniecznie musi zajmować najwyższe miejsce.