Kredyt hipoteczny na starość

Kredyt hipoteczny jest bardzo popularnym produktem bankowym. Wystarczy posiadać mieszkanie, na które zostanie nałożona hipoteka, aby móc skorzystać z tego rodzaju wsparcia finansowego i przez kolejne lata spłacać swoje zobowiązanie. Czy osoba starsza również może otrzymać kredyt hipoteczny?

Faktem jest, że banki niechętnie udzielają kredytu hipotecznego osobom starszym. Dzieje się tak, ponieważ zwykle chodzi o wysokie kwoty i długi okres kredytowania, którego starsza osoba może najzwyczajniej nie dożyć. Jednym z warunków przyznania kredytu hipotecznego jest zatem wiek kredytobiorcy i wraz z jego wzrostem maleje liczba lat, na jakie pożyczka może zostać udzielona. Okres kredytowania zazwyczaj musi wynosić minimum 15 lat a wiek kredytobiorcy w dniu ostatecznej spłaty kredytu nie powinien przekraczać 70 lat, zatem 65-letni klient raczej nie otrzyma tego rodzaju pożyczki. Jeżeli natomiast współkredytobiorców jest kilku, bank weźmie pod uwagę wiek najmłodszego. Jest to w pewien sposób możliwość otrzymania kredytu przez osobę starszą. Innym rozwiązaniem może być kredyt odwrócony, który polega na udzieleniu przez bank pożyczki w zastaw za mieszkanie. Po śmierci klienta nieruchomość stanie się własnością banku, ale dopóki żyje, ma on zapewnione dodatkowe wsparcie finansowe.

Banki muszą zabezpieczać się przed ryzykiem związnaym ze śmiercią starszego kredytobiorcy, dlatego nie zawsze decydują się na udzielenie takiemu kredytu hipotecznego. Choć kredyt hipoteczny zachęca niskim oprocentowaniem, warto zastanowić się, czy w danym przypadku nie lepiej byłoby jednak otrzymać kredyt gotówkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *