Na co zwracać uwagę przy kupnie mieszkania?

Każdy marzy o swoim własnym mieszkaniu, jednak te marzenia są różne. Jedni pragną małego przytulnego kąta, inni duże przestronne wnętrza. Na co zwracać uwagę przy wyborze mieszkania do kupna?

To, czy dane mieszkanie nam się podoba czy tez nie, jest tylko jedną z wielu wytycznych ważnych przy jego wyborze. Zaraz po tym, prawie na równi, znajduje się cena. Zazwyczaj posiadamy pewną pulę pieniędzy, jaką chcielibyśmy wydać na mieszkanie. W przypadku kredytu hipotecznego, jest to kwota, którą realnie możemy uzyskać, zwykle wyliczona na podstawie zdolności kredytowej. Ponadto pamiętajmy, że cena mieszkania uzależniona jest od wielu czynników, na które również powinniśmy zwrócić uwagę, aby dopasować jakość do ceny. Czy zależy nam na parterze a może wolimy 2 piętro? Czy w budynku znajduje się winda, przechowalnia na wózki lub rowery? Czy mieszkanie jest słoneczne? Czy jest świeżo po remoncie czy będziemy mogli urządzić je po swojemu, zmuszeni jednak włożyć w to pieniądze? Pamiętajmy, że każda zaleta mieszkania podnosi jego cenę a każda wada może być przez nas zauważona. Warto wspomnieć o niej głośno, aby negocjować cenę. Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest okolica. To bardzo ważne zwłaszcza w kwestii komunikacji. Jeżeli pracujemy w mieście a mieszkanie znajduje się gdzieś na uboczu, musimy wziąć pod uwagę koszta związane z dojazdem do pracy oraz łatwość w dostaniu się do centrum. Zwracamy wtedy uwagę na komunikację miejską lub w przypadku samochodu, na zagrożenie “korkami”, dostępność miejsc parkingowych i koszty, jakie poniesiemy za paliwo. Jeśli okaże się, że dojazdy wyniosą nas połowę naszego czasu i pensji, warto rozejrzeć się za mieszkaniem bliżej centrum.

Zastanówmy się, czego jeszcze moglibyśmy wymagać od naszego przyszłego mieszkania. Sklepy i parki w okolicy, przedszkola, szkoły lub szpitale – wszystko to zależy od naszych osobistych preferencji. Warto wypisać je na kartce i nie zapominać, gdy pójdziemy oglądać kolejne mieszkanie. Są to kwestie, które w przyszłości mogą okazać się bardzo ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *