Nowe lepsze prawa kredytobiorcy!

Do tej pory osoby, które nie potrafiły spłacić kredytu hipotecznego miały duży problem. Banki przechodziły niemalże od razu do nakładania kary finansowej i rozwiązania umowy z nakazem natychmiastowej spłaty całości zadłużenia a następnie składały sprawę w sądzie i klienta odwiedzał komornik. Aktualnie prawo ma się zmienić na korzyść kredytobiorcy.

 

Przede wszystkim banki będą miały obowiązek poinformować kredytobiorcę kilkukrotnie o zaległych płatnościach. Następnie powinny zaproponować restrukturyzację kredytu w celu łatwiejszej spłaty a jeśli tego nie zrobią, konieczne będzie odpowiednie, pisemne wytłumaczenie się z tej decyzji. Kredytobiorca może się zatem spodziewać, że wkrótce banki będą przychylniej podchodzić do kwestii negocjacji. Aż w końcu, co warto również zaznaczyć, banki nie będą mogły od razu skierować sprawy do sądu! Zanim odwiedzi nas komornik, powinniśmy mieć półroczny okres karencji, w którym to mamy możliwość sprzedaży własnego mieszkania po jak najlepszej dla nas cenie. Dzięki temu uda nam się spłacić kredyt w całości. Jeśli nie, drugą część kredytu powinniśmy dalej spłacać w ratach, dostosowanych jednak do trudnej sytuacji finansowej.
To dobre wiadomości dla wszystkich kredytobiorców, którzy obawiają się problemów ze spłatą zobowiązań. Znając swoje prawa warto w porę reagować i nakłonić bank do negocjacji. Do tej pory bank nie zawsze chciał zmieniać warunki, teraz w trudnej sytuacji będzie musiał dostosować się do kredytobiorcy. Czy w praktyce nowe prawa zdadzą egzamin?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *